20/11/2017

کارایلان: پیشرفت‌های مهمی درمورد کنفرانس ملی کردها حاصل شده است

همه بخوبی می‌دانند که روند صلح و چاره‌یابی دموکراتیک با ابتکار عمل رهبر آپو آغاز شده, اما رهبر آپو هنوز هم تحت انزوای شدید قرار دارد. هیچ تغییری در شرایط و وضعیت ایشان در زندان امرالی صورت نگرفته

مراد کارایلان, عضو شورای رهبری KCKخاطرنشان ساخت که اگر موانعی جدی ایجاد نشود, در آینده‌ای نزدیک کنفرانس ملی کردها که مدت مدیدی است موضوع بحث محافل است، برگزار خواهد شد. وی افزود که «پیشرفت‌های مهمی حاصل شده است».

کاریلان همچنین درخصوص آنچه که گفته شده «در مدت یک هفته روند صلح به بن‌بست می‌رسد» گفت یکی از نامه‌های رهبر ملت‌کرد, عبدالله اوجالان را به KCKتحویل نداده‌ بودند, اما بعد از مدتی آن نامه بدستشان رسید. وی همچنین گفت اگر آن نامه به آنها تحویل داده نمی‌شد, احتمال به‌ بن‌بست رسیدن روند صلح زیاد بود.

کارایلان از طریق بی‌سیم با گریلاهای تمامی ایالت‌های «درسیم, ارزروم, آمد, گارزان, بوتان, آمانوس, متینا, حفتانین, زاپ, زاگرس, گاره, خاکورک و غیره» سخن گفت و در مورد روند چاره‌یابی صلح و دموکراتیک مسایلی مهم برای گریلاها بیان داشت. کارایلان در مورد نهمین اجلاس عمومی کنگره خلق که هفته گذشته در مناطق دفاعی مدیا برگزار شد, نکات مهمی را برای گریلاها بیان کرده و در باره وظایف آنها در قبال مرحله, انقلاب غرب کردستان و مقاومت 14 ژوئیه و چندین موضوع دیگر نکاتی بسیار حساسی را ارزیابی و تحلیل نمود.

مقاومت 14 ژوئیه روح پیروزی را آفرید

کارایلان ضمن اشاره به مقاومت عظیم «اعتصاب غذای نامحدود» در 14 ژوئیه سال 1982 که طی آن «محمد خیری دورموش, کمال پیر, عاکف یلماز و علی‌ چیچک» جان باختند, گفت: «امروزه همه دستاوردهایی که در نتیجه انقلابمان بدست آمده, بدون‌شک در سایه جانفشانی‌های شهدایمان و تلاش‌های رهبر آپو بوده است».

کارایلان همچنین اذعان داشت که در نهمین اجلاس عمومی کنگره خلق تصمیمات بسیار مهمی اخذ کرده‌اند و از این رو گفت:«در حالی که در سیستم KCKتغییر ایجاد شد, در مورد روند صلح کنونی هم گفتگوهای گسترده‌ای صورت گرفت و کار و فعالیت‌های مرحله پیش‌رو هم با برنامه‌های مهم و کارا مورد تحلیل قرار گرفت».

وظیفه پیشبرد روند صلح به رهبری KCKسپرده شد

کارایلان افزود که مسئولیت پیشبرد روند چاره‌یابی دموکراتیک که میان رهبر ملت‌کرد, عبدالله اوجالان و دولت ترکیه آغاز شده, به رهبری جدید سپرده شده. وی همچنین مواضع دولت ترکیه در قبال روند صلح را زیر سوال برد. کارایلان احداث پایگاه‌های نظامی جدید و جانباختن یک جوان کرد به ضرب گلوله نظامیان ترک در لیجه را یادآور شد و افزود:«همه بخوبی می‌دانند که روند صلح و چاره‌یابی دموکراتیک با ابتکار عمل رهبر آپو آغاز شده, اما رهبر آپو هنوز هم تحت انزوای شدید قرار دارد. هیچ تغییری در شرایط و وضعیت ایشان در زندان امرالی صورت نگرفته. این درحالی است که برای پیشبرد و اداره روند صلح بایستی به انزوای رهبر آپو پایان دهند».

کارایلان خاطرنشان ساخت که اوجالان دارای مشکلات تندرستی است و در خصوص این مسئله که «اگر در عرض یک هفته دولت ترکیه گامی برندارد, روند صلح به بن‌بست می‌رسد» گفت:«رهبر آپو به منظور پیشبرد روند صلح تلاش‌های جدی‌ای کرد و در خصوص ملزومات مرحله دومین صلح هم نامه‌ای برای دولت ترکیه نوشت, یک نامه هم برای جنبش ما فرستاده بود. به هیأت گفتگو‌کننده هم گفته بود اگر این نامه را به شما تحویل ندهند, به آن معنی خواهد بود که نمی‌خواهند گامی مثبت بردارند». تا مدتی نامه را به ما تحویل ندادند, لذا ما هم در یک برنامه تلویزونی که پس از اتمام اجلاس عمومی کنگره برگزار شد, گفتیم یک هفته فرصت باقی مانده, اگر دولت به مواضع خود ادامه دهد و در عرض آن یک هفته تغییری ایجاد نکند, آنگاه روند صبح به بن‌بست خواهد رسید. این مسایل را بخاطر نگه‌داشتن نامه و نرساندن آن به دست ما, گفتیم. مشخص است که ما چیزی بی‌هوده به کسی نگفته‌ایم و بی‌جهت آن مسایل را برزبان نرانده‌‌ایم. کسی را هم بی‌خود تهدید نمی‌کنیم, فقط حقایق را آنگونه که بود بیان داشتیم. بعدها آن نامه را به دست ما رساندند. اگر آن نامه به ما تحویل داده نمی‌شد, مرحله صلح خاتمه می یافت. ما می‌خواهیم این روند موفقیت‌آمیز باشد مرحله‌ای که رهبرمان آغاز کرده, اما تداوم روند صلح هم بصورت یک‌طرفه غیرممکن است. دولت و حکومت ترکیه هم بایستی هرآنچه برعهده‌شان است به انجام برسانند».

هدف از نوشتن نامه‌ها گشایش راه برای پیشبرد روند صلح بود

مراد کارایلان, عضو شورای رهبری KCKدر ادامه سخنانش در خصوص نامه‌ای که اوجالان بر محتوای آن در خصوص چگونگی پیشبرد مذاکرات صلح, تأکید کرده, گفت:«رهبر آپو از موضوع‌هایی بحث می‌کند که دولت به آسانی می‌تواند برای آن گام‌ بردارد تا به جنبشمان اعتماد ببخشد و تشکیل 8 کمیسیون جداگانه را پیشنهاد می‌کند. این کمیسیون‌ها عبارتند از : کمیسیون حقوق, اقتصاد اجتماعی, میثاق ملی, آزادی زنان, محیط‌زیست و اکولوژی, جامعه مدنی, دفاع, حقیقت‌یاب». رهبر آپو تلاش‌هایی جدی برای جهت‌دهی روند حل مسئله‌کرد به خرج می‌دهد و مهم است که دولت هم مطابق آن جدیت رفتار کند».

بایستی نیروهای گریلا هوشیار باشند

کارایلان ضمن اشاره به آغاز مرحله نوین برای HPG, گفت:«بایستی رفقا در چارچوب رهنمودهایی عمل کنند که در آغاز روند صلح اعلام شدند. بویژه باید در زمینه عقب‌نشینی بسیار منظم و با برنامه‌ باشند. بایستی با نظمی بدون‌نقص عمل کنند و از شیوه‌های عملی گریلایی غافل نشوند».

درود به انقلاب غرب کردستان

کارایلان نخستین سالگرد انقلاب غرب کردستان را درود گفت و افزود:«انقلاب غرب کردستان در 19 ژولای 2012 از شهر کوبانی آغاز شد, سپس به عفرین, دیرک رسید و گام به گام سراسر غرب کردستان را دربرگرفت. غرب کردستان امروزه در سطحی عظیم به آزادی دست یافته. به مناسبت نخستین سالگرد انقلاب 19 ژولای, انقلاب غرب کردستان را درود می‌فرستیم و از صمیم قلب به خلق‌مان تبریک می‌گوییم».

کارایلان خاطرنشان ساخت که علی‌رغم دشواری‌های زیاد, اما خلق‌کرد در غرب کردستان به مقاومت‌گری خود ادامه داد. وی افزود:«در سایه آن مقاومت تاریخی, خلق‌مان در سراسر غرب کردستان را درود می‌فرستیم و مکررا تأکید می‌کنیم که تا نهایت, در کنار انقلاب غرب کردستان خواهیم بود». کارایلان افزود:«انقلاب غرب کردستان فقط غرب میهن را آزاد نساخت, بلکه در عین حال استراتژی کردها را نیرومند ساخت. انقلاب غرب کردستان خلق‌کرد را به سطح و مرحله‌ای نوین رسانده است. خلق‌کرد به فاکتوری بسیار مهم در توازنات منطقه مبدل شده و توجه تمام جهانیان را به خود معطوف ساخته. در اینجا نقش ملت نوین در انقلاب غرب کردستان بسیار شایان تأمل و توجه است».

کنفرانس ملی در آینده‌ای نزدیک برگزار می‌شود

کارایلان در خصوص کنفرانس ملی کردها پیامی مهم داشت و گفت:«همانطور که می‌دانیم رهبرمان برای برگزاری 4 کنفرانس فراخوانی داده بودند. 3 کنفرانس از آن کنفرانس‌ها در ترکیه, شمال کردستان و اروپا» برگزار شدند. هم‌اکنون هم کنفرانس ملی کردها مطرح گشته. اگر مانعی جدی بر سر راه قرار نگیرد, در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهد شد. بر این اساس فعالیت‌ها و گفتگوها ادامه دارند. پیشرفت‌های مهمی حاصل شده. خلقمان سالهاست در آرزوی برگزاری پلاتفرمی در راستای تحقق اتحاد ملی میان هرچهار بخش کردستان است. امیدواریم این آرزوی خلق‌مان برآورده شود».

فرات - دنیز کندال ـ بادینان 18.07.2013

قدمی در راستای دورانی نوین

مبارزه‌ی افتخارآمیز خلق ما در راستای دموکراسی، آزادی، برابری و صلح امروزه در آستانه‌ی موفقیتی تاریخی قرار گرفته است...

تخریب زبان مادری در ایران

دانش‌آموزی که به زبانی متفاوت با زبان مادری‌اش آموزش می‌بیند، باید از یک مانع بزرگ به نام زبان عبور کند...

چگونه باید زیست؟

ن‌چه را كه بسیاری در پی آن بوده و به آن نرسیده بودند، بنیاد كار خویش قرار دادم.....

2017 © Partiya Karkerên Kurdistan (PKK)
[email protected]