17/12/2017

با مدنی‌کردن جامعه, دولت را وادار به حل خواهیم کرد

دویست سال است مابین کوردها و ترک‌ها از خشونتی که تا به نسل‌کشی رسید, یک دور باطل رابطه‌ی اجتماعی مبتنی بر خشونت ایجاد شده است...

 

 

 

 

 

 

یادداشت‌های دیدار هیئت امرالی با رهبر آپو (5)

 

رهبری: خوش آمدید.

هیئت: متشکریم. چطور هستید, وضعیت سلامتی‌تان چطور است؟

رهبری: وضعیت سلامتی‌ام خوب است, گاها حساسیت چشم ایجاد مشکل می‌کند, مشکل دیگری وجود ندارد. نخست گزارش‌های شما را دریافت کنم.

دمیرتاش: در قندیل با مدیریت KCK جلسه‌یی انجام دادیم. عرض سلام داشتند. می‌گفتند که «بهای زندگی ما به این است که برازنده‌ی رهبری باشیم, معنای اینکه شایسته‌ی خلق نیز باشیم همین است.» رفقای دیگر نیز این را بیان کردند که اعضای شورای رهبری به نوعی دستیاران وی می‌باشند. لذا اگر رهبری در این باره پیشنهاداتی در خصوص اسم و تعداد ارایه دهند خوب بوده و راهگشا خواهد بود.

رهبری: در این باره نمی‌خواهم چندان تعیین‌کننده باشم. در واقع نمی‌دانم که سه نفر از آنها زن باشد جمعا شش نفر می‌شود یا پنج نفر. ولی اگر از دوازده نفر بیشتر نباشد خوب می‌شود. البته بایستی از رفقایی تشکیل شود که به نقش ما معنا داده و آن را عمیقا درک کرده باشند. در حین اداره و مدیریت آن بتوانند متناسب با آن رفتار نمایند. باید شخصیت‌هایی باشند که بتواند در حین بروز انحرافات و خطاهای سنگین مداخله کنند. اگر من می‌بودم به این مهم توجه می‌کردم. سلامم را برسانید.

دمیرتاش: این بار زیاد رفقا را آرام ندیدیم, به‌دلیل تحولات روی‌داده, نگرانی‌ها فزونی یافته بود.

رهبری: به چه علت؟

دمیرتاش: دیدیم در مقطع اخیر به‌دلیل روی‌دادن تحولات, به‌ویژه موضع حکومت, برخوردشان نسبت به شما, گسترش مزدورسازی, ساخت پاسگاه‌های جدید, آزادنکردن رفقای زندانی و نبود ارتباطی سالم با شما و به‌طور خلاصه, به علت درمیان‌نبودن امیدی در رابطه با دومین مرحله نگرانی‌ها افزایش یافته است. بیان کردند که به رغم بی‌اعتمادی در برابر دولت به‌دلیل پذیرفتن چارچوبی که شما مشخص نموده‌اید بر آن بوده‌اند که مرحله را به پیش برده و وظایفی را که بر عهده‌شان است با اهتمام بجای بیاورند. همچنین برای اینکه دولت را وادار به برداشتن گام کنند زمینه را فراهم کرده‌اند. ولی به‌رغم این, دولت در برخی از جای‌ها فرصت‌طلبانه رفتار کرده و از لحاظ نظامی سعی در پرکردن خلأها داشته است.

رهبری: دیروز یک AKPیی که به‌گمانم اسمش ماهر بود, گفته که "تا جایی که یک نفر هم نماند, عقب‌نشینی ادامه خواهد داشت. پس از آن این گام‌ها برداشته خواهند شد." همین برخوردهاست که با خود فلاکت می‌آورد. احمق است چیست! ما در میان مرزها میلیون‌ها هوادار داریم. اگر بگویی که عقب‌نشینی تا آخرین نفر ادامه خواهد داشت, تنها خودت را فریب خواهی داد. اگر بخواهیم گریلا آمیخته‌ی خلق می‌شود. این‌ها را چگونه تشخیص خواهی داد؟ پاسخی برای آنچه که گفته ندارد, متوجه این نیست. نمی‌داند که چه می‌گوید. مهم, بی‌درگیری دایمی است. این را هم که برقرار نمودیم. عقب‌نشینی‌ای که از آن بحث می‌کنی در واقع ادامه دارد و باید داشته باشد. مهم, توقف کشتن‌هاست.

در روزنامه‌یی خواندم که از کادرهای جدید محافظ سخن می‌رانند. حتی گفته می‌شود که می‌خواهند روستاها و مناطق محافظان را تشکیل دهند. معنای آن این است که در کار دینامیت می‌گذارند. همین گفته, هر چیزی را نابود می‌کند. به‌همین علت گفتم بایستی سرعت عقب‌نشینی آهسته شود. اشغال‌کردن تپه‌های نو و ... قابل قبول نیست. بایستی به چنین مواردی دقت نمود. اگر اشتباه نکنم بایستی کمیسیون‌های نظارت تشکیل شوند. در نامه هم نوشته بودم که بایستی جاهایی را که گریلا خالی می‌کند این هیئت‌ها پر کنند. بایستی بازگشت به روستاها موج به موج انجام گیرند. فکر کرده بودم که این‌ها خودبه‌خود صورت خواهند گرفت. شما هم به‌طور ویژه‌یی موضوع بازگشت به روستاها را به بحث نگذاشتید. نمی‌شود که AKP چنین درکی از عقب‌نشینی داشته باشد. در موقع عقب‌نشینی, به‌جای گریلا AKPیی‌ها را می‌گذارند. این‌گونه پیش نمی‌رود. به‌طور صریح به وزیر بگویید که مرحله به اتمام خواهد رسید. احداث پاسگاه‌های جدید و ... قابل قبول نیست. می‌گوییم برادری و صلح. آن‌وقت چه لزومی برای این‌ها وجود دارد. در نامه این‌ها را شرح داده بودم. حال AKP بر سر منافع تنگ حزبی دست به رقابت زده. حتی حزب را به جای دولت قرار می‌دهد. این وضعیت به دستگاهی که بدان دولت گفته می‌شود نیز ضرر می‌رساند. در نامه‌ی شما و قندیل نیز معلوم است که به طور کافی درک نشده. دیروز گفته‌اند که برای جنگ نیز آماده خواهیم شد. البته اردوغان هم حق داشته عصبانی شده است. من با هر دو شیوه نیز مخالف هستم. بایستی نه آتش‌بسی این‌گونه نصفه‌ونیمه باشد و نه مواضعی که آتش‌بس را نقش برآب کند. گفته بودم که کارکردن با من دشوار است. من از طریق شما به اطلاع قندیل می‌رسانم و باید این را بدانند که من همیشه خوب کار می‌کنم.

اسماعیل آسلان رییس شهرداری جیلان‌پنار مصاحبه‌یی داشت, هم‌کلاسی‌ام می‌باشد. یکی از معلمان‌مان به من گفته بود که "اسم شما اوجالان (انتقام‌گیرنده) باشد نه اون‌آلان (پیشی‌گیرنده). [خنده‌کنان] حتما می‌دانست که همیشه پیشی خواهم گرفت. می‌دانم که رفقا نگران هستند,‌ زیرا فکر می‌کنند که کارها به خوبی پیش نمی‌رود. البته که پروسه به سنگ خورد. جناب نخست‌وزیر نیز عصبانی شده, از این حرف زده که احتمال دارد هر لحظه مرحله را به پایان برسانند. البته خودشان می‌دانند.

من نیز دفعه‌ی قبل حق‌به‌جانب گفتم که بی‌اعتنا باشید. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ما نیز از موضع‌مان دفاع خواهیم کرد. مرحله‌یی پارالل به‌میان خواهد آمد. اگر می‌خواهند سرعت عمل داشته باشند که خلق نیز همین را می‌خواهد, در آن صورت روند قانونی را آشکار کن, آیا این‌طور نیست؟

ما در صدد حل مساله‌یی صدساله هستیم, آیا آسان است؟ با وزیر دیدار کرده و بگویید که اگر لازم باشد بایستی پنجاه قانون وضع کنند. چه اشتباهی در قانونی‌کردن وجود دارد؛ اینکه PKK از قوانین بهره گرفته و مشروع می‌شود. البته که بایستی این‌گونه شود. مگر هدف ما از میان‌برداشتن این غیرقانونی‌بودن نیست؟ حتما ما را بچه به حساب می‌آورند. مرحله این‌گونه پیش نمی‌رود. بدین منوال, جنگ کورکورانه ادامه می‌یابد, حیف می‌شود. این‌ها نمی‌فهمند. اوزال و اربکان به من گفتند که "ما برای وضع هرگونه قانونی آماده‌ایم." هنگامی که با ارتش دیدار کردیم نیز همین را گفتند. آخرش نفهمیدم این AKP برای چه تا این اندازه پافشاری می‌کند. شما نیز اندکی گذشته را برای AKP توضیح دهید. از گذشته تا بحال دولت برای وضع قوانین قول می‌دهد. ولی اگر می‌گویند قانون نمی‌شود, آن‌وقت حیله‌یی در کار است. این برخورد اخیرم نیز به همین خاطر بود. رفقای قندیل به ماه خواهند رفت, به اندونزی و یا فنلاند؟ کجا خواهند رفت؟ اگر این‌طوری باشد حتی یک نفر از آنها دست از اسلحه‌اش برنخواهد داشت.

یعنی چه, ما را در قندیل جمع کرده و یک‌روزه 300 هواپیما را به پرواز درآورده و به یک‌باره نابود خواهند کرد؟ آیا چنین می‌پندارند که این‌گونه سه‌چهارم سازمان نابود می‌شود. حتما مدیریت AKP این را می‌خواهد. سرانجام خواهیم گفت که می‌خواهند ما را امحا کنند. شما همیشه با آنها دیدار کرده و این‌ها را توضیح دهید. من دیگر واقعا بسیار خسته شده‌ام.

ببینید, دو نامه نوشته بودم که به شما تحویل داده نشده. مدتی بود که ارتباط نداشتیم, آن را مشکل‌دار می‌بینند. بسیار سخت است ولی مشکلی نیست, هدفم برقراری ارتباط بود. زیرا حتی 24 ساعت مهم است. محمد سه چهار ماه است که نیامده, مدیریت علت آن را نمی‌پرسد, شما هم خوابیده‌اید. حتی نخست‌وزیر هم نگفت که دیدار با خانواده آزاد است, برای چه این را مورد بازخواست قرار نمی‌دهید؟ خانواده‌ی سایر رفقا هم نمی‌آیند. این بدین معناست که چیزی را پنهان کرده‌اند. حتما این مساله ناشی از هیئت دولت نیست, بلکه از حکومت است. حکومت هژمونیک است, مگر نه؟

دمیرتاش: بله, چنین است.

رهبری: گفتم که [مرحله را] با مفهوم هژمونیک به پیش نبرم. در واقع, CHP سال‌ها این مفهوم را تحمیل کرد, ناشدنی است. اشتراک مساعی, احترام متقابل و درک یکدیگر اقتضای دموکراسی هستند. پنجاه درصد آرا را که بدست آورده‌یی, دیگر چه می‌خواهی؟ زیاد هم بر من تحمیل نکنید. کار صحیحی انجام دادم, مرگ‌ها را متوقف ساختیم. دیگر چه کنم؟ کیستید, حاشا مگر الله هستید؟ بی‌احترامی و تحریک نکنند. دموکراسی چیز زیبایی است. اردوغان نمی‌تواند هژمونی فردی خود را برقرار سازد, خلق نیز قبول نخواهد کرد. در واقع, شگفت‌زده‌ام. رابطه‌یی دموکراتیک را در پیش نمی‌گیرند. این‌ها برای مساله‌ی زن نیز حاضر نیستند.

پروین: رهبرم, KJB نامه‌یی برای شما نوشته‌اند. من نیز با رفقای زن دیدار نمودم.

رهبری: می‌توانید اندکی گزارش دهید.

پروین: همچون جنبش زنان اخیرا با جمعی از مدیران جلسه‌یی گسترده انجام داده‌اند. در جلسه مرحله‌ی موجود را به طور گسترده مورد ارزیابی قرار داده‌اند. در مورد برساخت و سازماندهی متناسب با مرحله‌ی نو بحث انجام داده‌اند. عدم وجود تغییر در شرایط شما, ساخت پاسگاه و افزایش شمار کادرهای محافظ به هنگام واردشدن به دومین مرحله ایجاد نگرانی می‌کند. سوای این, آخرین دفاعیات شما برای همه‌ی اعضای زن تدریس شده. همچنین برگزاری سومین کنفرانس ملی زنان در دستور کار قرار داده شده است. به‌علاوه در رابطه با تقسیم وظایف از شما انتظار دارند که پیشنهاد ارایه دهید.

رهبری: در واقع نامه‌یی در خطاب به آنها نوشتم. همراه با این, سلام ویژه‌ام را به اطلاع‌شان برسانید.

دمیرتاش: مهم است رهبرم. شما در این باره اندکی متواضع رفتار می‌نمایید. اما برای ما و خلق حایز اهمیت بسیاری است. هم جایی که در آن بسر می‌برید و هم سلامتی شما برای ما مهم است. شما در اینجا مرحله‌یی را به پیش می‌برید. به‌همین دلیل, شما بایستی بدانید ما بیشتر بر روی این موارد تامل می‌کنیم.

رهبری: البته, درک می‌کنم. از فروتنی‌ام نیست بلکه هر چیزی در من متمرکز شده. نگران نباشید, من موفق شده‌ام که در سخت‌ترین شرایط زنده بمانم و بازهم موفق خواهم شد.

دمیرتاش: تنها از این حیث نه, بلکه شما برای ما مهم هستید.

رهبری: بیشتر به این مساله پی بردم که دویست سال است مابین کوردها و ترک‌ها از خشونتی که تا به نسل‌کشی رسید, یک دور باطل رابطه‌ی اجتماعی مبتنی بر خشونت ایجاد شده. دیروز هم به‌طور بسیار آشکاری با هیئت گفتگو نمودم. در گذشته به ویرانه‌های ارمنی‌ها که می‌نگریستم, افسوس می‌خوردم. حال ببینید که اکنون چهار هزار روستای ما نیز به این وضعیت درآمده‌اند. ژیتم و امثال آن در دوران پس از 1990 تخریبات عظیمی را به نام ترک‌بودن انجام دادند. این در حالی است که دویست سال است خشونتی به نام ترک‌بودن و کورد‌بودن به‌وجود آمده. انگلیسی‌ها در این کار نقش بزرگی دارند.

باران‌سو, امره و... از کشته‌شدن 22 کادر PKK بحث به‌میان آوردند, از سکینه شروع کردند. این لیست را نزد نخست‌وزیر برده و دست‌به‌کار شده‌اند. کوشیدند این را به گردن MİT بیندازند. در داخل AKP در اطراف نخست‌وزیر از این افراد پر است. همه‌ی این‌ها با اتکا به [جماعت در] واشنگتن انجام می‌گیرند. توانایی هیئت محدود است, گرچه حال اندکی نیرومندتر شدند. ویرانگری دهه‌ی 1990 مشابه این اعمال بود. خواستند کوردستانی فارغ از کوردها را ایجاد کنند. این‌ها به ترک‌ها هم اجازه‌ی صلح را نمی‌دهند. می‌خواهند که با انجام صلحی قلابی ما را به برقرارکردن صلحی وادارند که به درگیری خواهد انجامید. در ریشه‌ی مسایل مابین AKP و BDP نیز همین مساله نهان است. توان ما دیدارهایی است که با هیئت انجام می‌دهیم. ولی می‌دانید که علیه آنها نیز اقدام به کودتا کردند. حتی خواستند که اردوغان را نیز از میان بردارند. کودتاهای 27 می و امثال آن را آمریکا سازماندهی کرد. اکنون نیز از طریق لابی‌های ارمنی این کار را انجام می‌دهند. سازمان‌یافته هستند و سرمایه را نیز به کار می‌بندند.

دمیرتاش: یعنی می‌گویید که این‌ها را با همکاری جماعت انجام می‌دهند؟

رهبری: البته. در سال 1946 این‌گونه اسراییل را سازماندهی کردند. هم‌اکنون همان کار را از طریق ترک‌ها و کوردها انجام می‌دهند. نسبت به خلق ارمنی و انقلابیون آن احترام قایلیم؛ سوءتفاهم نشود, در واقع با آنها هستیم. این‌ها را با راقب و اعضای HDK بحث کنید. گونجای گورسوی آنها از من به شک افتاده‌اند, شبهه دارند. در واقع, من نمی‌گذارم که این‌ها کارشان را انجام دهند. از این رو عصبانی هستند. این همان چیزی است که من و هیئت به‌وجود آورده‌ایم. اپراسیون بورکای, فلان, این‌ها کار گروه دیگری هستند. آزمون‌های دهه‌ی 1990 جهت این بود که کوردستان را به وضعیت غیرقابل زیستن درآورند. ساواش بولدان و دیگران را به قتل رساندند. صاحب‌کاران بسیاری را به قتل رساندند. گروه تانسو, آغار و گورَش از تبار قفقازی هستند. این‌ها اندکی عجیب‌اند. البته به همه‌ی خلق‌های قفقاز تعمیم نمی‌دهم. این‌ها شوونیسم را به کار می‌بندند.

دمیرتاش: کنفرانس اتحاد کوردستان در شمال [کوردستان] به انجام رسید. گفتگوها تا حد ممکن خوب بود, مشارکت نیز همین‌طور. ابلاغیه‌ی پایانی و پیام شما را به‌صورت نوشتاری تحویل [مدیر زندان] می‌دهیم. در پایان کنفرانس, کمیته‌ی اتحاد و حل به نام کنفرانس, فعالیت‌ها را پیگیری خواهد کرد. همچنین تصمیماتی مبنی بر دیدار با شما, قندیل و حکومت وجود دارند. ما هم سعی خواهیم نمود که همکاری کنیم. پیام شما برای کنفرانس نیز بامعنا قلمداد شده و موجب همبستگی گشت. تمامی اقشار بجز HAKPAR و HÜDAPAR حضور داشتند. در ضمن کارکنان چراتیوی برای شما عرض سلام داشتند. اگر ممکن است می‌خواهند پیامی از شما را پخش کنند.

رهبری: مردم ایزدی‌مان مظهر پیشاهنگی خلق کورد است. در واقع, بنیان جنبش آزادیخواهی نیز می‌باشد. در رابطه با آنها تحلیلات زیادی را تا به امروز انجام داده‌ام. بدون دچارشدن به محافظه‌کاری اتنیکی و دینی, بایستی در میان خلق‌مان آزادی‌شان را تحقق ببخشند و مشارکت بیشتری در مبارزه‌ی آزادی‌خواهی داشته باشند. بنابراین از طریق چراتیوی برای‌شان عرض سلام و محبت دارم.

پروین: در کنفرانس آمد راجب به زن یک سخنرانی داشتم. این سخنرانی را به نام DÖKH انجام دادم که در چارچوب ارزیابی‌های شما راجب به زنان و تشریح چگونگی نقش زنان در مرحله‌ی صلح بود که در طی ملاقات ما با شما در اینجا ایراد نموده‌اید.

رهبری: بله, حرف‌هایم راجب به زنان و ارزیابی‌هایی را که در کتاب‌هایم موجود است برای زنان تشریح کنید. پیامم که در کنگره‌ی زنان در آنکارا خوانده شد, خوب آماده شده بود. سخنرانی‌های‌تان را می‌توانید در همان چارچوب انجام دهید. مشارکت در کنفرانس چگونه بود؟

پروین: 370 عضو شرکت کردند.

رهبری: گفتگویی که شما با AKP‌ انجام خواهید داد منتظر نتایجی است که ما با دولت بدان دست خواهیم یافت. اگر حکومت توافقی را که دیروز و امروز بدان دست یافته‌ایم تایید کند و نامه‌یی را که برای قندیل نوشته‌ام به شما تحویل بدهد, آن‌وقت می‌توانیم بگوییم که به‌طور فعلی به مرحله‌ی دوم پای گذاشته‌ایم. هشت عنوان اصلی را ارایه کردم که از جمله موضوعاتی هستند می‌خواهم ژرفا ببخشم. کاری که چهار سال است در اینجا انجام داده‌ایم یک نوع طوفان فکری بود. این یک مرحله بوده و این را اثبات کرد که بی‌محتوا نبوده, بلکه می‌توان گام برداشت و بامعناست. شرایط برای رهیافتی تاریخی مناسب است, یعنی می‌توان زمینه‌ی آن را فراهم آورد. اینک برای مقطع دوم شرایط بی‌درگیری لازم است. در تصمیمی که در یکم ژوئن اتخاذ نمودم مصر هستم. گفتیم که مرحله گام به گام پیش خواهد رفت. در این مورد بگویید که اوجالان اختیار عمل دارد. این مهم ادامه نیز خواهد داشت. اما اساسا چیزی که برایش اهمیت قایل می‌شود مقطع دوم است. پس از این نامه بایستی به این مقطع گذار کرد. امیدوارم که دوباره دچار موضع قبلی نشود. برآنیم که تا اواسط ماه اکتبر آن را به شکل یک پروژه درآوریم. نمی‌دانم که سلامتی‌ام تا چه حد مساعد است, ولی دیگر دست به‌کار شده‌ام. الان در انتظار جواب دولت خواهم بود.

نمی‌دانم چه زمانی جواب خواهد آمد؟ فرض کنیم که نیامد, هشت عنوان اساسی را مناسب ندیدند و یا تصمیم نگرفتند. بسیار خب, آنگاه چطور این را خواهید فهمید؟ شما و قندیل بایستی محکم بایستید. از نامه باخبر شدید. هشت عنوان را برخواهم شمرد. نامه تا جلسه‌ی فردا به شما می‌رسد. اگر محتوای آن نیز تایید شود, در این میان لازم است که به مکان جدیدم انتقال یابم. از حیث سلامتی بهتر می‌شود. حتی به‌لحاظ خواب, زیرا نمی‌توانم بخوابم. بله, بنویس که برای سلامتی‌ام جو گرمی ایجاد خواهد شد. حرف‌هایی مبنی بر اینکه شاهد گرم‌ترین تابستان سال‌های اخیر خواهیم بود, گفته می‌شود. خواهیم کوشید آن را عملی کنیم. به همین خاطر با آقای هاکان دیدار کرده و نامه‌ی ده‌صفحه‌یی را دریافت کنید. در عرض ده روز MGK نیز نشستی برگزار خواهد کرد. احتمالا در روز چهارشنبه نخست‌وزیر هم چیزهایی را خواهد گفت. دومین مرحله این‌گونه آغاز خواهد شد. این پروژه را همراه با برخی از متخصصان دولت عملی خواهیم کرد. اگر نیازی به برشمردن عناوین باشد, به‌صورت زیر هستند؛

کمیسیون حقوق در راستای سیاست دموکراتیک که پس از [عقب‌نشینی] گریلا جایگزین خواهد شد. چارچوبی را تدارک خواهیم دید. جناب نخست‌وزیر می‌گوید "روی به سیاست دموکراتیک و مبارزه‌ی فکری بیاورید", بله, در همین چارچوب می‌باشد. سیاست دموکراتیک چیست, نهادهای آن کدام‌اند؟ ابتدا ما گفتگو خواهیم کرد, سپس به انجمن وزرا انتقال خواهد یافت. به همین دلیل این بسته‌ی 25ماده‌یی شما اندکی موکول خواهد شد. مبادیی همچون بومی‌بودن, همه‌پرسی محلی و مبادی مشابه بسیاری را مشخص خواهیم کرد. با کدام حقوق این را به قوانین و قانون اساسی انتقال خواهیم داد؟ اصولا در ترکیه سیاست دموکراتیک وجود ندارد. انتخابات, احزاب و تمامی این‌ها بایستی مورد بحث قرار بگیرند. شما نیز باید در مباحث جای گرفته و از این‌ها آگاه شوید. هم نزد AKP و هم شما خواهند آمد, بحث نموده و شما بایستی به نتیجه‌یی برسانید.

کمیسیون اقتصاد اجتماعی؛ کاپیتالیسم وحشی از هم‌اکنون دست به‌کار شده است. احداث سدها, سرمایه‌گذاری‌ها و امثال آن. هر کدام از این هشت عنوان در همان حال هر یک موضوع کنفرانس می‌باشند. همانند کنفرانس اقتصاد سیاسی و اقتصاد کمونال. بیکاری موجود در اورفا و موارد مشابه آن را به عنوان مثال بیان می‌کنم. این‌ها چگونه حل خواهند شد؟ اگر شما یک حزب اجتماعی واقعی هستید, بایستی برای این‌ها چاره بیابید. با سانترال‌های هیدروالکتریک, روستاها و زمین‌های‌شان را تخلیه کرده و به تصرف درمی‌آورند. مزوپوتامیا به درازای تاریخ همه را تغذیه کرده. آیا اکنون نمی‌تواند تغذیه کند؟ احمد پلدا می‌گوید «سرمایه‌گذاری بیگانه خواهد آمد, ما نیز سهم‌مان را خواهیم گرفت.» اقتصاد این‌چنینی پذیرفتنی نیست. این, بی‌اقتصاد‌ی است. زنان از حیث اقتصادی در مصیبت بیشتری قرار دارند. مثلا آزمون کمونی را که در اسراییل هست بررسی کنید. اگر بجای ما ارمنی‌ها می‌بودند الان آن سرزمین‌ها را تبدیل به بهشت می‌کردند. حزب شما بایستی به این سوالات جواب بدهد. باری دیگر به گریلاها نمی‌گویم که انجام دهید, راه‌حل‌های سیاسی بیابید. همین مساله‌ی محله‌ی تقسیم استانبول یک مشکل بومی‌گرایی است. به ارایه‌ی عناوین اصلی بپردازم. همه‌ی اقتصاددان‌های برگزیده‌ی ترکیه را فراخوانده و گفتگو کنید. به راه‌حل‌هایی همچون کوپراتیو تحقق ببخشید. هر یک از برج‌هایی که در هولیر ساخته می‌شود یک فلاکت است, می‌خواهند هولیر را تبدیل به دوبی دوم کنند. ممکن است که بخواهند همین کار را بر سر دیاربکر هم دربیاورند.

کمیسیون میثاق ملی؛ این در واقع میثاق کورد و ترک بوده و به‌معنای رهایی هر دو خلق با هم می‌باشد. مجلس این میثاق را تایید کرد. کوردها قسمت نمی‌شدند ولی آنها را جدا کردند. تغییردادن این مرزها دیگر آن‌قدر هم آسان نیست. ولی می‌توانیم مرزها را به امری مفید مبدل سازیم؛ که تبدیل به مرز اتحاد اقتصادی و برادری شود؛ مرز سوریه مانند بروکسل می‌شود.

دمیرتاش: بله, تمام درهای مرزی موجود در مناطق کوردنشین بسته هستند. درهای مرزی مناطق عرب‌نشین را باز گذاشتند. داود‌اوغلو نیز گفته که در مدتی کوتاه درها را باز خواهند کرد. گفته که به اقتضای مرحله نیز بایستی این‌گونه شود.

رهبری: [رفقای] قندیل نیز بایستی این را بفهمند. توافقی تاریخی به‌میان می‌آید. همه‌ی کوردها با ترکیه به سازش سالمی خواهند رسید. ارمنی‌ها هم که اساسا از این امر ناخرسندند. کمیسیون میثاق ملی باید این مهم را مورد بحث قرار دهد. بدون وجود اتحاد ترک و کورد, کسی نمی‌تواند در منطقه سالم بماند. این توافق از هیتیت‌ها به این سو وجود دارد. حل مساله‌ی کورد در ترکیه, حل مساله[ی کورد] در عراق, سوریه و حتی ایران می‌باشد. پس از این نیز توافق دموکراتیک خاورمیانه در پیش است.

کمیسیون آزادی زن؛ مشکل زن, مشکل قدیمی خاورمیانه است. به دلیل اینکه اندیشه‌هایم در این باره معلوم‌اند, لذا شرح نخواهم داد. چنانچه گفته بودم که جامعه‌یی که زن در آن آزاد نباشد هرگز نمی‌تواند آزاد شود. در این چارچوب خواهد بود.

کمیسیون اکولوژی؛ در تقسیم آشکار شد که اکولوژی معضل ترکیه نیز می‌باشد. در منطقه نیز احداث سانترال هیدروالکتریک, معدن‌یابی و... را می‌دانیم. در یک کنفرانس زیست‌محیطی می‌توان درباره‌ی این موارد گفتگو کرد.

6ــ کمیسیون جامعه‌ی مدنی؛ حل مساله‌ی کورد بدین صورت نخواهد بود که دولت را تقسیم کند, یعنی دولت را به حالت فدره دربیاورد. کوردها در داخل این دولت خودشان را به‌عنوان جامعه‌ی مدنی سازماندهی خواهند کرد. برای نخستین بار است که به شما می‌گویم: با مدنی‌کردن جامعه, دولت را برای حل تحت فشار قرار خواهیم داد. MHP, نژادپرستی و..., این‌ها همیشه مانع هستند. عرصه‌ی مدنی را هم دموکراتیک کرده و ضمن نیروبخشیدن به این کار, دبدبه‌ی ناسیونالیسم را نقش برآب خواهیم ساخت. کوردها را نه به‌عنوان جزیی از دولت بلکه همچون یک جامعه‌ی مدنی دموکراتیک سازماندهی خواهیم کرد؛ خودمدیریتی دموکراتیک نیز در درون این قرار دارد.

7ــ کمیسیون امنیت؛ بسیار مهم است. برای نخستین بار تشریح می‌کنم. در حال حاضر گریلا تنها نیروی پشتوانه‌ی کوردهاست. پس از آن (عقب‌نشینی گریلا) چه می‌شود؟ بایستی برای کوردها یک کنفرانس امنیتی برپا کرد. در برابر ژیتم, آسمیلاسیون و تخریب فرهنگ و طبیعت... چه کسی امنیت کوردها را تامین خواهد نمود؟ آیا نماینده‌ی کوردها در امنیت عمومی حضور خواهد داشت؟ به‌عنوان مثال آیا ممکن است که دستیار یک مستشار MİT از جنبش کورد باشد؟ و یا مثلا یک یگان امنیت روستا که با انتخابات بر سر کار آمده باشد. همانند پلیس راهنمایی و رانندگی, مامور و نگهبان هم که مرتبط با شهرداری باشند.

کمیسیون حقیقت‌یاب و نظارت؛ مواردی همچون وقایع فاعل مجهول, بازگشت‌ها و گورهای دسته‌جمعی در میان هستند. پس از اتمام جنگ بایستی جهت نظارت بر مرحله, بخشش متقابل و ایجاد خوش‌بینی فعالیت کند.

پیشنهادم این‌ها هستند, که به دولت ارایه نمودم. آنها هم تصمیم‌شان را خواهند گرفت. اگر مناسب ببینند فورا گفتگو کرده و تا اواسط ماه اکتبر گفتگو را به اتمام می‌رسانیم. شما نیز می‌توانید با AKP و نهادهای جامعه‌ی مدنی گفتگو کنید. بسته‌یی که شما ارایه دادید همراه با این گفتگوها, بعدا مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. اگر CHP تمایل داشته باشد با آنها نیز بحث کنید. در نتیجه, می‌توان از این پروژه, قوانین بسیاری را وضع نمود و حتی تغییراتی را در قانون اساسی به‌وجود آورد.

در صورتی که قوانین وضع شوند دومین مرحله نیز به اتمام خواهد رسید. در این میان عقب‌نشینی نیز به موازات آن انجام خواهد گرفت. پیشنهادات متقابلی به یکدیگر خواهیم داد. بایستی AKP این را بداند که حتی اگر شماری گریلا در داخل بماند بایستی این مهم مغلطه‌انداز نباشد. اگر بخواهیم, گریلا حتی می‌تواند در میان خلق مخفی شود. زیاد به این موضوع اهمیت ندهید, مهم بی‌درگیری است. اگر اپراسیون‌های KCK انجام گیرند, از لحاظ سیاسی بایستی شما و اگر اپراسیون علیه گریلا روی دهد, بایستی گریلا جواب بدهد. در صورت قانونی‌شدن پروژه, به مرحله‌ی عادی‌شدن گذار صورت خواهد گرفت. کسی در زندان و کوهستان باقی نخواهد ماند. ممکن است که عفو عمومی هم در کار نباشد. بایستی مجلس راه‌حلی برای آن بیابد. بایستی بدون قایل‌شدن تمایز میان مدیر و ملیتان, راه‌حلی برای آن بیابد. همانگونه که ما اسرای‌شان را فورا آزاد کردیم بایستی زندانیان بیمار فورا آزاد شوند. آقای وزیر نیز بایستی برخورد مطلوبی داشته باشد. آیا پرسشی دارید؟

دمیرتاش: گفتگو در مورد انتخابات HDK و BDP نیز فایده‌یی چند خواهد داشت.

رهبری: بله, قرار بود که بحث کنیم. ما جنبشی سوسیالیستی و دموکراتیک هستیم. برای همه‌ی ما سازمانی مشترک لازم است. از دهه‌ی هفتاد بدین سو خواهان این هستیم. سازمان‌های ناسیونالیستی همیشه مانع از این کار شدند. HDK و HDP پروژه‌یی صحیح هستند, نامگذاری نیز همین‌طور, ولی ناکارا هستند. موضع حزبی که در مجلس نماینده داشته باشد تعیین‌کننده است, آیا این‌طور نیست؟

دمیرتاش: بله, البته که تاثیر خواهد داشت, در صف مقدم قرار دارد, پیشاهنگی می‌کند. ولی تنها اینکه حزب دارای نماینده باشد کافی نیست. بایستی پاسخگوی مردم بوده و برای شرکت در انتخابات نیز سازماندهی داشته باشد.

رهبری: حوزه‌ی کاری مجلس محدود است, همه را دربر نمی‌گیرد. می‌توان کنگره‌ی فوق‌العاده‌ی HDP را برگزار کرد. می‌تواند از نو سازماندهی شود. آیا ESP

 و غیره می‌خواهند فعالیت کنند؟

دمیرتاش: بله, ESP, SDP, EMEP و سایرین می‌خواهند کار کنند. ولی رقابت مابین احزاب, تحول را با دشواری روبه‌رو می‌سازد.

رهبری: به آنها بگویید که کمی مرا الگو قرار دهند. آیا من در رهبریت حزب قرار دارم؟ مگر به خاطر اینکه در رهبریت حزبم قرار دارم می‌توانم یک جنبش را تحت تاثیر قرار دهم؟ برای تحت ‌تاثیر قراردادن یک جنبش, الا نیازی نیست که در رهبریت آن قرار داشت. اندکی اعتماد به‌نفس داشته باشند. شما نیز اعتماد به‌نفس داشته باشید, اگر در رهبریت آن نباشید نیز می‌توانید تاثیرگذار باشید. کسی فریب شوونیسم حزبی را نخورد. مهم این است که روح خود را ضمن انجام فعالیتی متناسب با روح تاریخ, به سازمان سپرد. من حتی در اینجا بیشتر از چپ ترکیه وحدت‌گرا هستم. بدون قایل‌شدن تمایز میان علوی, زن, ترک و چَرکَس, همه بایستی شرکت کنند. در صورت لزوم, نمایندگانش در حزبی همگانی می‌توانند متحد شوند. این را به‌عنوان یک پیشنهاد بیان می‌کنم. پس از واقعه‌ی تقسیم, با بهره‌گیری از باد به شکلی متناسب با روح زمان می‌توانند به‌عنوان حزبی نوین پا به عرصه بگذارند. پایگاه مردمی BDP به جایی نخواهد لغزید, چون سیاسی است. اگر به‌خوبی شرح دهید مشکلی پیش نخواهد آمد. شاید بخشی از نمایندگانی که در BDP هستند بتوانند به عضویت HDP درآیند. اما شما باز هم گفتگو کنید. به ایجاد تاکتیک انتخاباتی بپردازید. احتمال دارد که این مردم از BDP طرفداری نکنند. باز هم مدافع BDP باشید, ولی به این نیز بسنده نکنید. لازم است که زحمتکشان ترک را نیز سازماندهی کرد. چند نفر از نمایندگان می‌توانند به آنجا رفته و این جو را ایجاد کنند که پس از حوادث تقسیم, حزب جدیدی که انتظار آن می‌رفت تشکیل شد. این اقدام می‌تواند سد ده‌درصدی را پشت‌سر بگذارد.

یک گروه انتقادی وسیعی وجود دارد. کسانی هستند که BDP را به الیتیست (برگزیده‌گرا) متهم می‌کنند. بایستی در برابر این‌ها دقت کرده و هوشیار باشید. مثلا عارف آلتان در روزنامه انتقاد می‌کند. سلام برسانید, خواهرش نیز به شهادت رسید. بگویید که بیا و در حزب فعالیت کن. به عنوان تاکتیکی ماهرانه این محافل را در نظام دموکراتیک مشارکت دهید. اگر بخواهید حتی می‌توانید در فکر برگزاری کنگره‌یی فوق‌العاده هم باشید.

دمیرتاش: شاید در کنگره‌ی فوق‌العاده, بتوانیم تغییر رؤسای مشترک را هم مد نظر قرار دهیم. من می‌خواهم که اندکی وقت برای انجام فعالیت‌هایی که پیشنهاد نمودید اختصاص دهم. ریاست مشترک زمانی فوق‌العاده می‌طلبد, همه‌‌شان کمی نصفه می‌مانند.

رهبری: زیاد عاطفی نباشید, خودتان را اندکی سازماندهی کرده و پیشرفت دهید, از انتقاد هم نترسید. ببینید, تمام دنیا مرا نیز مورد انتقاد قرار می‌دهد, باز هم مخالفت را پذیرا بوده و قلمرو خویش را بسط می‌دهم؛ مرا الگو قرار دهید. [خطاب به پروین] شمار زیادی کادر و مجالس زنان دارید. می‌توانید فعالیت‌های زیادی را انجام دهید. شما پیشاهنگ و رهبر هستید. با ذهنیت حاکم مردسالاری, زنان مورد طرد قرار گرفته‌اند. کادرهای‌تان کافی هستند؛ تجربه هم دارید. بایستی زن جایگاهش را در جامعه بیابد. ما دست از آزادی زن برنخواهیم داشت. زن ابزاری برای تحول اجتماعی است.

حتما سری را به زودی وارد هیئت خواهیم کرد. اگر این جلسات شروع شوند مشکلی نخواهند ماند. به‌طور قطع, بایستی خانواده, وکلا, نهادهای جامعه‌ی مدنی و رسانه بیایند. 25 اسم را مشخص کنید. ممکن است در اینجا زمینه‌ی گفتگو با این‌ها پیش بیاید. البته که اگر مرحله‌ گشایش یابد. دیگر این تحریم و... از میان برداشته خواهد شد.

رهبری: به اطلاع صوفی و باهوز برسانید. نیروهای بین‌المللی در سوریه دو کمپ را بطور مجزا مسلح خواهند کرد. ما در راستای منافع خود, می‌توانیم در صورت لزوم با هر دو طرف نیز به‌صورت جداگانه توافقاتی تاکتیکی انجام دهیم. مرحله, درستی خط‌مشی PYD را در سوریه ثابت کرده است. راه‌حل در سوریه, خط‌مشی PYD می‌باشد. دیگر همه این مهم را به‌خوبی درک می‌کنند. خط‌مشی PYD دموکراتیک است. می‌تواند نیروهای نظامی‌اش را افزایش داده و از لحاظ ایدئولوژیک نیز توانمند گردد. جدای این, از همه لحاظ از BDP نیرومندترند. چیست که اینگونه از BDP و... انتظار کمک دارند. بایستی با امکانات خودشان اقتصاد جنگ را فراهم آورند. جنگ است, البته که برخی دشواری‌ها نیز خواهد داشت. بایستی متناسب با این کار کنند. اگر سازش ما با ترکیه صورت گیرد, بر سوریه نیز تاثیر خواهد گذاشت. در قالب یک رهنمود, نامه‌یی را به نام من را برای سوریه بنویسید. سلام هم می‌فرستم.

همچون پاسخی برای سری, نخست سلامم را برسانید. بایستی به‌صورت فعالی در HDK شرکت کند. تکوین حزبی را به اتمام برسانند. ما نیز تا آخرین حد حمایت می‌کنیم. تحریم با واقعه‌ی گزی در ارتباط می‌باشد. ولی نگران نباشد, آن را پشت‌سر خواهیم گذاشت. او نیز دیگر نگوید که بازنشسته و فلان خواهم شد. یلماز گونای را الگو قرار دهد. سیاست برای کسانی همانند ما تنها وقتی به پایان می‌رسد که بمیریم؛ تنها با مرگ بازنشسته می‌شویم. البته که همه‌ی این‌ها یعنی هنر, سینما و فرهنگ مدام با سیاست سروکار دارند. به ارطغرل و لوند سلام برسانید. جنبش مشابه این در ایتالیا 25 درصد و در یونان نیز 27 درصد آرا را کسب نمود. در ترکیه می‌تواند 30 درصد به‌دست آورد. کسی تعصب سازمانی نداشته باشد. به وضعیت من بنگرند, سوسیالیست‌ها انترناسیونالیست و کلکتویست هستند.

دمیرتاش: آقای احمد, خانم‌ها گولتان و آیسل نیز عرض سلام داشتند. آنها نیز به‌طور برحقی از تحریم ناخرسندند. می‌خواهند که به اینجا آمده و گفتگو کنند و در مرحله نقشی برعهده بگیرند, ولی به دلیل تحریم میسر نمی‌شود.

رهبری: من دیروز اسم آنها را نیز آوردم. اما اگر بر سر پروژه سازش کنیم بایستی تحریم نیز برداشته شود. در صورت عدم برداشتن تحریم اساسا بحران روی خواهد داد. البته شما این را می‌فهمید. امیدوارم که هیئت نیز مرا فریب نخواهد داد, امیدوارم. باز هم 24 ساعت پیگیر من باشید. این هفته ببینیم که چه خواهد شد. بایستی زیاد کار کنید, سیاست به نحو دیگری انجام نمی‌شود. ببینید, اردوغان نیز بسیار کار می‌کند, این‌چنین پیشرفت می‌کند.

دمیرتاش: رهبرم, باز هم می‌خواهم تاریخ پارلمان را یادآوری کنم. شما بر روی یک پروژه کار می‌کنید و مهلت 15 اکتبر را می‌دهید. ولی پارلمان روز یکم جولای تعطیل می‌شود و روز یکم اکتبر بازگشایی خواهد شد. پس از بازگشایی نیز مدت‌زمان بسیار کوتاهی خواهد ماند. سپس در ماه‌های نوامبر و دسامبر گفتگوهای حول بودجه و از ماه ژانویه به این سو نیز مرحله‌ی انتخابات شروع می‌شود و تمامی سه سال پس از آن نیز با انتخابات خواهد گذشت. به همین خاطر اگر حکومت گامی برندارد زمان زیادی از دست خواهیم داد و ممکن است که از حیث کوردها نیز ریسک‌هایی جدی پدیدار شوند. بایستی همه‌ی این‌ها را حساب کنیم.

رهبری: درک می‌کنم. اگر دولت این مهم را جهت بازی حکومت به یک فرصت مبدل کند, پس از 15 اکتبر بایستی شیوه‌ی جنگی‌تان را مشخص کنید. در واقع, معنایش این است که من در اینجا تمام شده‌ام. باید با کسی که مرا به بازی گرفته شما نیز بازی‌تان را بازی کنید. ببینید, حتی اگر در حوادث تقسیم حضور می‌یافتید حکومت رفتنی می‌شد. شاید الان PKK پنجاه هزار نفر باشد. امیدوارم که بازی در میان نباشد. اگر بازی در کار باشد صاحب اختیارید. PKK نیز نباید همین‌طوری مثل قبل, جنگ کند. اوجالان می‌داند که PKK برای این مهم آمادگی دارد. ایران, سوریه و حتی روسیه نیز پشتیبانی خواهند کرد. اما امیدوارم که اینگونه نخواهد شد. برادری تاریخی تنها به صورتی که بیان کردیم میسر است.

شما می‌توانید مواردی را بنویسید. مواردی مثل تهدید به جنگ نباشد, سوءتفاهم می‌شود. شما اساسا بهتر از من فرموله می‌کنید. می‌تواند مواردی مثل این باشد که "مرحله ادامه دارد, پیشنهادات‌مان را راجب به مرحله‌ی دوم به‌صورت نوشتاری به دولت ارایه کردیم, طرفدار این هستم که هر هفته به‌صورت شفافی افکار عمومی را در جریان بگذارید, امیدوارم که دولت پیشنهادات‌مان را درست مورد ارزیابی قرار دهد, اصولا پیشنهاداتی هستند که 90 درصد خلق ترکیه در آنها اشتراک یابند."

پروین: رهبرم, در روزهای آخر این هفته به اغدر رفتم. کنگره‌ی استانی در حال برگزاری بود. مردم اغدر سلام مخصوص داشتند.

رهبری: هان بله, اغدر را خوب می‌شناسم. به اغدر, کارس, دیگور و آنجاها زیاد رفتم. در دامنه‌های کوه آگری جلساتی برگزار کردم. به همه‌ی مردم سرحد و اهالی اغدر سلام برسانید. امیدوارم که بار دیگر با آنها دیدار کنم.

دمیرتاش: مطبوعات کوردی عرض سلام داشتند. مصاحبه‌یی را نیز با [روزنامه‌ی] اوزگور گوندم انجام دادیم. کارکنان تلویزیون و روزنامه برای شما عرض سلام داشتند.

رهبری: شما نیز به کارکنان مطبوعات سلام برسانید. اوزگور گوندم و گون تی‌وی و... بایستی با آمادگی بیشتری در مرحله شرکت کنند. به وکلای در بندم سلام برسانید, برای آنها نیز تلاش به خرج می‌دهم. آقای هاکان در نظر من صمیمی جلوه می‌کند. نظر شما چیست, آیا این‌طور است؟

دمیرتاش: بله, آقای هاکان همانند مامور دولت برخورد نمی‌کند, اطمینان‌بخش است. از دل جهت حل این مساله تلاش می‌کند. ولی همان عطف و جدیت در حکومت وجود ندارد. اساسا مشکل نیز همین است.

رهبری: به همه‌ی زنان نیز سلام برسانید. اصولا زندگی, مبارزه است. فکر نمی‌کنم که به خوبی زندگی کرده‌ام, روحیه‌ام خوب است, حتی شهادتم در اینجا نبایستی کسی را با دشواری روبه‌رو کند.

دمیرتاش: رهبرم ما که دوباره پس از پانزده روز اینجا خواهیم بود.

رهبری: البته, ببینیم بلکه با کادری بهتر صورت گیرد. به رفقای در اروپا سلام برسانید. برای کنفرانس بروکسل نیز پیامی بنویسید. اساسا بهتر از من می‌نویسید. نهادهای تشکیلاتی KJB کدام‌اند, برایم نوشته و تحویل دهید. می‌خواهم که در خطاب به هر یک از آنها نامه‌هایی بنویسم. در ضمن, این هشت رفیقی را که نزد من خواهند آمد می‌پذیرم.

دمیرتاش: هنوز وزارت تایید نکرده, منتظر جواب هستیم.

رهبری: باشد, اگر بیایند آنهایی که در اینجا هستند خواهند رفت. رفقایی هم که می‌آیند نیز همانند سکرتری کار خواهند کرد. دایی سلیمان‌ام در آدانا بسر می‌برد, روزهای آخرش را می‌گذراند, نمی‌دانم که آیا می‌تواند بیاید یا نه, دیگر شما رسیدگی کنید.

باشد, به همه سلام برسانید, به امید دیدار.

دمیرتاش و پروین: شما نیز به دیگر رفقا سلام ما را برسانید. بر ما خرده نگیرند, بنا به دلایلی که می‌دانند, نمی‌توانیم با آنها دیدار کنیم. اشتباه درک نکنند. در کارهای‌تان موفق باشید, به امید دیدار.

 

 

عادی‌شدن به معنای مشمولیت قانونی تمامی تشکیلات KCK است

لازم است خود شخصا کنگره‌ی وسیعی را برپا کرده و اعلان کنم که مبارزه‌ی مسلحانه در برابر ترکیه را به پایان می‌رسانیم...

برساخت یک زندگی اقتصادی, اجتماعی و زیبایی‌شناختی

زن می‌تواند خود را از بردگی پنج هزار ساله برهاند. طلسم فاشیسم مرد را شکستم. هنوز هم بر روی آنها به تامل می‌پردازم...

ما فراروی چپ سرکوب‌گشته را می‌گشاییم

در 900 سال اخیر به رغم تمایزات مذهبی‌مان با هم زندگی می‌کنیم. مدرنیته‌ی کاپیتالیست در مراحل اخیر...

دیدار با رهبری » دیگر نوشته ‌ ها

عادی‌شدن به معنای مشمولیت قانونی تمامی تشکیلات KCK است

برساخت یک زندگی اقتصادی, اجتماعی و زیبایی‌شناختی

ما فراروی چپ سرکوب‌گشته را می‌گشاییم

مبارزه‌ی سیاسی و میهن‌دوستی, پاسداری از تاریخ و خاک است

کوردها حق ابراز و مدیریت آزادانه‌ی خود را دارند

با تحقق صلح کورد ـ ترک به سوی صلح حقیقی خواهیم رفت

اوجالان: دولت ترکیه باید برای پیشبرد صلح عجله کند

چاره یابی مشکل کرد در ترکیه، به معنی دگرگونی استاتوی کردها در دیگر کشورهاست. با این عقیده جشن نوروز را 

اگر چاره یابی قانون اساسی پیشبرد نیابد، خلق حق دارد که از خود مقاومت نشان دهد!

آخرین دفاعیه ام مانیفستوی رهایی خاورمیانه می باشد

دو راه در پیشرو داریم: چارهیابی قانون اساسی و جنگ انقلابی خلق

برای اینکه چارهیابی [بر اساس] قانون اساسی را پیشبرد دهم KCK، باید با تدارک جنگ انقلابی خلق حمایت و مساعدت ن&

AKP با تصفیه کردن جنبش سیاسی کردها درصدد چاره یابی مشکل کردها است

قدرت حاکم هیچ ارتباطی با اسلام ندارد، عبادتش نیز جعلی و ظاهری است!

در این مرحله کردها در مجادله هستی و نیستی بسر می برند!

2017 © Partiya Karkerên Kurdistan (PKK)
[email protected]